Google uzun zamandır ABD’de farklı şehirlerde otonom araçlarıyla test sürüşü yapıyordu ancak şimdi yeni kurduğu şirketi Vaymo ile otonom sürüş teknolojisinde bir üst seviyeye geçiyor.

Google uzun yıllardır otonom sürüş Teknolojilerine yaptığı yatırımla bu alandaki öncü şirketlerden biri olarak kabul ediliyor.

Teknoloji devi, 2016’nın son döneminde, otonom sürüş konusundaki tüm çalışmalarını yeni kurduğu Waymo şirketi altında toplayarak, bu alandaki çalışmaların ticari ürünlere dönüşmek üzere olduğunun da işaretini vermişti.

Waymo şimdi bir sürpriz yaparak, otonom sürüş testlerinde yeni bir kapı açtı. Şirket, tamamen kendi içinde ürettiği donanım ve yazılımdan oluşan yeni nesil otonom sürüş teknolojisini teste başlayacağını duyurdu.

Google daha önce, üçüncü parti şirketlerden aldığı hizmetlerle geliştirmiş olduğu sistemleri kullanıyordu. Ancak artık kameraları, sensörleri, donanım parçaları ve yazılımları %100 Google içinde üretilmiş olan yeni nesil otonom sürüş teknolojisini kullanmaya başlayacak.

shiftdelete.net’in haberine göre Waymo’nun CEO’su Jeff Krafcik, Google’ın 2009’da sadece bir araç için 75 bin dolar ödeyerek satın aldıkları sensörleri artık Waymo bünyesinde 7500 dolara üretebildiklerinin de altını çiziyor.

Bu gelişme sayesinde, otonom sürüş teknolojisini çok daha ucuza mal ederek fiyatları düşürebildiklerini ve daha satın alınabilir otonom araçlar geliştirmenin mümkün olacağını hatırlatan Jeff Krafcik, yeni nesil test araçlarının da Ocak sonunda test için yollara çıkacağını bildirdi.

[us_gallery ids=”49755,49756,49757,49754″ layout=”masonry” columns=”4″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü