Google tarafından 2007 yılında duyurusu gerçekleştirilen ve 2015 yılının Ekim ayında Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Street View servisi, hazırlanılan 360 derecelik görüntüler ile neredeyse dünyanın her yerini Google Maps üzerinden sanki oradaymış gibi gezebilmenizi sağlıyor.

Kullanıcılara çok daha kaliteli görüntüler sunabilmek ve navigasyon servisini ileri seviyelere taşımak isteyen Google, Street View çekimlerinde kullandığı kamerayı sekiz yılın ardından ilk defa yeniledi.

Yeni kameranın yanı sıra yapay zeka çözümleri kullanılıyor!
Araç üzerine yerleştirilen yeni Street View sistemi daha önce kullanılan 15 kameranın aksine, 20 megapiksel çözünürlüğünde sensörler ile donatılan yedi adet kameraya ev sahipliği yapıyor.

Bunların yanı sıra HD fotoğraf çekimi gerçekleştirilen iki adet kameranın ve lazer radarı için kullanılan ön ve arka kutuların yer aldığı yeni çekim sistemi, Google’ın makine öğrenme ve yapay zeka Teknolojileri ile donatıldı.

Çekimler sırasında cadde adlarını ve numaraları otomatik olarak algılayarak Google veritabanına gönderen kameralar, bunun yanı sıra artık işletme adlarını ve logolarını algılayabiliyor.

Google yetkilileri, yapay zeka ve makine öğrenme teknolojileri üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ve böylece Steet View’in ilerleyen dönemde çok daha iyi bir hale geleceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü