Google’ın haritalar uygulaması, günden güne yapılan geliştirmeler sayesinde dünya üzerindeki daha fazla şeyi görmemize yardımcı oluyor. Google, dünyayı haritalamak üzere çıktığı bu yolculukta, şimdilerde birçok doğal güzelliği görmemize de imkan tanımakta. Öyle ki, uygulamaya yeni eklenen yerlerle birlikte artık tehlike altında olmadan Avustralya’daki yanardağlar da izlenebiliyor.

Tehlikesiz bir deneyim

Bilindiği üzere yanardağların yanına yaklaşmak pek iyi bir fikir olarak değerlendirilmiyor. Bu durum daha çok pasif haldeki yerler için söylenirken aktif durumdaki yanardağların yanına yaklaşmak akıldan bile geçirilmemeli. Ancak her ne kadar tehlikeli olursa olsun bu doğal güzellikleri de görmek gerekiyor.

 

Özel Kameralar ile Kaydedildi

Google, Street View uygulaması üzerinden yanardağların izlenebilmesi için iki kaşif ile anlaştı. Bu kaşifler, Avustralya kıyılarından bin kilometre uzaklıktaki bir ada olan Ambrym’deki Marum kraterinin duvarlarını aşağı yukarı bir çekim planıyla kayıt altına aldılar. Bunun için Street View’e sokakları eklemek için kullanılan kameraları kullandılar.

Ekip üyesi Chris Horsley, “Kenarda durmak ve sıcaklığın cildinizi yaladığını hissetmek olağanüstü” dedi. “Umarım burası haritada gösterildiğinde insanlar yaşadığımız güzel dünyayı anlarlar”.

Google Haritalar üzerindeki bu tip doğal güzellikler fazla ziyaret edilmiyor. Ancak her ne kadar doğa gezisinin yerini tutmasa da Street View üzerinden bu deneyimi yaşamak da oldukça etkileyici.

Eğer bu deneyimden hoşlandıysanız, Norveç’in yakınındaki Faroe Adaları, Kenya’daki Samburu Ulusal Parkı ve birçok Afrika ikonik simgesi gibi tarihi ve doğal güzellikleri içeren yerleri Street View uygulamasıyla ziyaret edebilirsiniz. Özellikle minik dostlarımızın teknolojiyle bu gibi amaçlarla tanıştırılması son derece faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü