Google’ın popüler saatler özelliği, mekanların gün içindeki yoğunluk oranını görme imkanı sağlıyor. Bir restoranın genelde öğlen veya akşam yemeği saatlerinde kalabalıklaştığı, ikindi sularında ise boş olduğu düşünülünce bu özellik kulağa pek karmaşık gelmiyor. Ancak şirketin devreye sokacağı yeni özellik, mekanların doluluk oranını gerçek zamanlı olarak öğrenmeyi mümkün kılacak. İnternet devi bunun için de toplanmış ve anonimleştirilmiş konum geçmişi verilerinden faydalanacak. Google, popüler zamanları göstermek için de aynı verilerden yararlanıyor.

Google Haritalar insanların mekanda geçirdiği ortalama süre hakkında da bilgi verecek
İnternet devinin mekan araştırması yapanlara sunduğu yenilikler sadece gerçek zamanlı doluluk oranının gösterilmesiyle sınırlı kalmıyor. Kullanıcılar Google sayesinde diğer insanların mekanda geçirdikleri ortalama süreyi de görebilecek. Ortalama süre gösteriminin de özellikle gününü planlı biçimde yaşamayı seven insanları sevindireceğini söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Google, yaklaşan Noel öncesi yurt dışındaki mağazaların çalışma günü ve saatlerine ilişkin bilgileri de güncel biçimde kullanıcılarına sunacak. Bütün bu bilgilere Haritalar uygulaması dışında arama servisi üzerinden de erişilebilecek.

Google Haritalar ve arama servisleri, internet devinin en popüler hizmetleri arasında yer alıyor. Artık mekan tavsiyesi ve keşfine yönelik özel platformlar olsa da, pek çok kişi bir mekanının en azından adresine bakmak için Google’a başvuruyor. Bu da mekanlara ilişkin bu tarz bilgilerin Google tarafından sunulmasını daha anlamlı ve gerekli kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü