Google, en popüler ürünlerinden Haritalar mobil uygulamasının yeni tasarımını devreye alıyor. Bugünden itibaren Android uygulamasında görmeye başladığımız yeni tasarım, Haritalar verisiyle sunulan servisleri ön plana çıkarıyor.

Google Haritalar Android uygulamasının yeni tasarımı, günlük rutininizde işinize yarayabilecek bilgileri ana sayfaya getiriyor. Google’ın Haritalar ile birlikte sunduğu, etrafınızdaki restoranlar gibi mekan önerilerini getiren yakın yerler, trafik navigasyonu ve toplu taşıma servisleri artık tek dokunuşla erişilebilir hale geliyor. Android uygulamasının ana sayfasını yukarı doğru sürüklediğinizde Google Haritalar’ın Yerler sekmesinde Foursquare benzeri bir şekilde, günün saatine göre size konum bazlı restoran, kafe ya da eğlence mekanı önerilerini sıralıyor. Etrafınızdaki ATM, eczane ya da benzin istasyonu gibi noktaları yine bu menüde tek dokunuşla aramaya başlamanız mümkün.

Google Haritalar’ın trafik önerileri ise Sürüş sekmesinde saklanmış durumda. Ev ve ofis adreslerinizi kaydettiyseniz Sürüş sekmesini açtığınıda, Haritalar, bulunduğunuz yerden başlayarak varış zamanlarınızı otomatikman gösteriyor. Yakınızda trafik durumuyla ilgili uyarıları da yine bu sekmenin ana ekranına getiriyor. Google’ın bir yerden bir yere rota sağlayan servisi içinse yine bu ekranda yer alan “Sürüşe Başla” tuşunu takip etmeniz gerekiyor.

Google’ın toplu taşıma önerileri ise Transit sekmesi altında görünüyor. Google toplu taşıma önerilerini sağlayan Transit özelliğini İstanbul ve Ankara için geçtiğimiz Aralık’ta devreye almıştı.

Google Haritalar yeni tasarımı, ulaşım ve konum odaklı rakip uygulamalara karşı Google’ın elini biraz daha güçlendirebilir. Google yeni tasarımını iOS’te devreye alıp almayacağını henüz açıklamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü