Google Benim İşletmem (My Business); işletmelerin, markaların, sanatçıların ve kuruluşların Arama ve Haritalar da dahil olmak üzere Google’daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerini sağlayan ücretsiz ve kullanımı kolay bir araçtır. İşletme bilgilerinizi doğrulayarak ve düzenleyerek hem müşterilerin sizi bulmasını sağlayabilir, hem de onlara işletmenizin hikayesini anlatabilirsiniz.

Google Benim İşletmem, işletmenizin Google üzerinde görünen mülküdür. İşletmeler için marka tescili kadar hayati bir öneme sahiptir. 2014 yılında kullanılmaya başladı ve dünyada hızla büyüyen bir trend haline gelmektedir.

Google’ın 2014 yılında duyurduğu işyeri platformu Google Benim İşletmem, internet üzerinden  daha fazla yeni ve sadık müşteriler edinmek isteyen işletmelere, Google’in gelişmiş ekosisteminden yararlanma imkanı veriyor.

Küçük işletmelere özel Google İş Dünyası Rehberi‘ni (Places for Business) hatırlayanlar olacaktır. Küçük işletmeler artık İş Dünyası Rehberi ve diğer servisler yerine bütün hizmetlere Google My Business çatısı altında tek bir yerden ulaşılabilecek.

Kısaca bahsedecek olursak; Google Benim İşletmem, işyeri sahiplerine Google üzerinde daha görünür olma, mevcut müşterileriyle iletişime geçme ve tüm işlerini basitçe yönetme imkanı sağlamayı amaçlayan bir platform.

Müşterilerin hangi cihazdan olursa olsun sizi bulabilmelerini sağlayan platforma katılan işletmeler işletme bilgilerini Google Arama, Google Haritalar ve Google+’a eklenerek daha bulunabilir olabiliyor.

Platformun küçük işletmeler için en dikkat çekici yanlarından birinin tüm işletme bilgilerinizi düzenleyebildiğiniz, müşteri yorum ve puanlarını görüp Adwords Express ve Google Analytics ile internetteki performansınızı ölçümleyebildiğiniz gösterge tablosu olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak platformun iOS ve Android uygulamaları da bu özelliklerin tamamını mobile taşıyor.

Dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de aktif olarak kullanıma açılan Google Benim İşletmem’in geçtiğimiz günlerde Facebook’un bünyesindeki küçük işletme sayısının 30 milyona ulaştığını açıklamasının ardından duyurulması iki şirket arasındaki rekabet adına bir hayli dikkat çekici. Google bu anlamda elindeki büyük arama gücünü kullanarak doğru bir adım atmışa benziyor.

Google Haritalar uygulaması ile entegre çalışan bu sistem kullanıcıların mobil cihazları üzerinden davranışları ile ilgili etkinlikleri de buraya taşıyor. İşletmeye gelip vakit geçiren kullanıcıların verilerini alarak bu işletmelerin yoğunluk oranlarını ve saatlerini gösteriyor.

Son olarak Google’ın geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı ve yıl sonuna doğru kullanıma açılacak olan Google Lens uygulaması ile artık müşteri adayları daha kapınızdan içeri girmeden işletmenz hakkında fikir sahibi olabilecek. Akıllı telefonunun kamerasını işletmenizin dışarıdan görünen tabelalı girişine tuttuğunda işletmelerin My Business bilgileri belirecek, diğer müşterin yaptığı yorumlar, eklenen fotoğraflar kapıdaki müşteri adayının kararını etkileyebilecek. Devrim niteliğindeki bu yeni arama trendine şimdiden hazır olmak işletmeler için hayati önem taşıyor.

Bu konuda yardım ve danışmanlık isterseniz sizlere yardımcı oluyoruz, sayfanızı oluşturuyor, işletmenizin kaliteli fotoğraflarını çekiyor, arama sonuçları için optimize ediyor, tüm navigasyon cihazlarında, diğer harita uygulamalarında ve sosyal medya konum atama özelliklerini çalışır hale getiriyoruz. Çok fazla şubesi bulunan işletmeler için, mağazaların durumunu kontrol etmek, konuma dayalı reklam verebilmek, ziyaretçi yorumlarını takip etmek ve yanıtlamak için mutlaka böyle bir çalışmayı yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü