Google, sanal gerçeklik uyumluluğu konusunda ciddi yatırımlar yaptığını geniş kitlelere duyurmayı istiyor. Şirketin geçtiğimiz yıl tanıttığı Cardboard VR, hesaplı malzemelerle sanal gerçeklik görüntüleyicisi hazırlamak isteyen pek çok yazılımcı ve üreticiye ilham vermişti. Söz konusu cihazların mevcut Google Play’deki Cardboard uygulamalarını desteklemesini amaçlayan Google, “Works with Cardboard” adını taşıyan yeni bir program başlattı.

Program yazılımcılara ve üreticilere herhangi bir VR görüntüleyicisini herhangi bir Cardboard uygulamasıyla uyumlu kılma imkanını sağlıyor. Görüntüleyicinin yapımında kullanılan malzemenin türü, cihazın merceği ve boyutları gibi değişkenler de Cardboard desteği konusunda herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Yeni araçlar sayesinde uygulama ve VR görüntüleyicisi arasındaki uyum otomatik konfigürasyonla sağlanabiliyor.

Programa katılan üreticilerin Cardboard sertifikalı VR görüntüleyicilerine bir QR kodu yerleştirmeleri gerekiyor. Bu kod güncellenen Google Cardboard uygulaması aracılığıyla tarandığında Google Play’de bulunan Cardboard uygulamaları, görüntüleyicinin anahtar parametrelerini otomatik olarak tanıyor.

Google Play’in Cardboard uygulamaları koleksiyonunu geliştiren şirket, kullanıcıların belli sanal gerçeklik uygulamalarını daha hızlı bulmasını sağlıyor. Koleksiyondaki uygulamalar Müzik, Video, Oyunlar ve Deneyim başlıklı yeni kategoriler altında toplanıyor.

Menü