Geçtiğimiz hafta boyunca Google, üreticilik uygulamalarına pek çok değişim getirmişti ve şimdi de farklı hizmetlerin bir araya gelmesi ile ortaya ne çıktığını görüyoruz.

Android üzerinde Haritalar (Maps) ve Takvim (Calendar) bir araya gelerek, farklı randevularınızın ne zaman nerede yer aldığına yönelik görsel bir hatırlatma oluşturmaya başlıyor. Tabii ki bu sistemi kullanabilmek için her iki uygulamaya da aynı hesap ile bağlı olmanız gerekiyor ancak bunun dışında sistemi kullanmanın oldukça kolay olduğu söylenebilir.

Tek yapmanız gereken, etkinliğin Takvim girişinde “Nerede” yazan kutuya etkinliğin gerçekleşeceği adresi yazmak. Google’ın Keyword blogu üzerinde belirtilene göre bu işlem yeterli. Daha önce Maps uygulamasının Takvim uygulamasına bilgi vermesinin örneğini görmüştük ve bu işlemin tersine de çalıştığını görmenin güzel olduğu kesin…

Android için yeni Haritalar uygulaması, Google Takvim entegrasyon özellikleri ile bir arkadaşınızın doğum günü partisi olduğunda kolayca Harita uygulamasından görebileceksiniz. Eğer bir etkinlik oluşturduysanız, Google Harita’da “Nerede” seçeneğine dokunarak doğum günü adresini görebilirsiniz.

Ayrıca, yeni özelliğin çalışması için hem Haritalar hem de Takvim uygulamasında kullanıcının oturum açması gerekiyor.

Bunun dışında Google, Takvim’de belirtilen yaklaşan tüm olayların bir listesini görmeniz için yeni bir “Yaklaşan” sekmesi duyurdu. Bu sekmeyi görmek için kenar çubuğu menüsünü açmanız gerekiyor.

Haritalar uygulamasında Gmail ile de bir değişiklik oldu.

Google tarafından eklenen başka bir önemli gelişme Gmail ile ilgili oldu. Temel olarak Android kullanıcıları Gmail’de otel, uçuş veya restoran rezervasyonları için onay e-postaları aldığında Harita içinde gösterilecek. Diğer olaylar gibi bu rezervasyonlar da “Yaklaşan” sekmesi altında listelenecek.

1475503560

Menü